>

1Jedną z niezwykłych atrakcji dla turystów i dla każdego miłośnika astronomii jest Astrościeżka w Izerach, która znajduje się w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach przy Stacji Turystycznej ORLE. Co możemy tam zobaczyć?

Astrościeżka w Izerach

Astrościeżka w Izerach

O Izerskim Parku Ciemnego Nieba pisaliśmy już na naszym blogu internetowym. Teraz przyjrzyjmy się bliżej powstałej także w ramach tego projektu Astrościeżce, która jest interesującym modelem układu słonecznego.

Astrościeżka w Izerach – astronomia w górskim wydaniu

Astrościeżka została stworzona z najróżniejszych kamieni, które pochodzą z terenu Dolnego Śląska. To powoduje, że możemy wtedy dowiedzieć się więcej nie tylko o astronomii, ale również o geologii. Oczywiście, wszystko w pięknej okolicy, z której możemy podziwiać zachwycające widoki.

Ta unikatowa ścieżka edukacyjna powstała przy udziale prof. Michała Tomczaka, dra Tomasza Mrozka i dra Sylwestra Kołomańskiego z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, a także leśnika Zbigniewa Kamińskiego ze Świeradowa Zdroju i gospodarza Orla Stanisława Kornafela.

Układ słoneczny w miniaturze

Astrościeżka pozwala na zobaczenie układu słonecznego w niezwykłej odsłonie, a mianowicie poszczególne planety reprezentowane są przez różne kamienie. Pośrodku znajduje się wysoki, pionowy kamień z napisem Słońce, od którego możemy rozpocząć swoje zwiedzanie. Także pełni on rolę prostego przyrządu astronomicznego – gnomonu, który pozwala na odczytywanie czasu, pory roku czy zjawisk związanych z odchyłami orbity ziemskiej. Przebycie całej ścieżki to około 4,5 kilometra.

Na Astrościeżce możemy też ustawić własny teleskop na specjalnie przeznaczonym do tego celu stanowisku. Dzięki temu, że okolica jest praktycznie nieoświetlona, widoczność gwiazd i innych planet jest bardzo dobra.

Gdy wobec tego interesuje cię wyjazd w góry, odwiedzenie tego miejsca także jest ciekawym pomysłem. Gdy potrzebny jest dobry nocleg w górach, zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty. Nasz hotel w Szklarskiej Porębie zapewnia wyjątkowy komfort wypoczynku w przystępnych cenach. Zachęcamy do wykonania rezerwacji!

Jaką trasą wybierzecie się do naszego hotelu? Jeżeli będziecie przejeżdżać przez Lubin, zachęcamy do zatrzymania się w restauracji i pizzerii Nowa Verona, gdzie zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą coś dla siebie!