>

Urlop w Szklarskiej Porębie to nie tylko świetna okazja, by wypoczywać w spa w górach i zwiedzać szlaki turystyczne Karkonoszy. Atrakcje Szklarskiej Poręby są również skierowane do osób zainteresowanych nauką i techniką. W muzeum Energetyki można zobaczyć dawne urządzenia elektryczne oraz wiele innych eksponatów, powiązanych z tą gałęzią nauki. I to bezpłatnie!

Atrakcje Szklarskiej Poręby – Muzeum Energetyki

Atrakcje Szklarskiej Poręby – Muzeum Energetyki

Atrakcje Szklarskiej Poręby – co można zobaczyć w Muzeum Energetyki?

Historyczne liczniki, transformatory, prądnice czy izolatory stacyjne i liniowe to tylko niektóre z przedmiotów zgromadzonych w Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie. Można tam również zapoznać się z historycznymi wydawnictwami na ten temat – zarówno książkowymi, jak i gazetowymi – oraz zobaczyć dawny mundur inżyniera energetyka I stopnia, agregat prądotwórczy z początku XX wieku czy też adresograf z lat dwudziestych XX wieku.

Mimo iż wiele eksponatów ma ponad 100 lat, duża część z nich pozostaje sprawna. Zadbał o to inżynier Ludwik Szczepaniak, który pełni również rolę kustosza.

Warto wiedzieć, że w muzeum działa przepływowa elektrownia wodna, która od 1995 roku jest otwarta dla zwiedzających. Z tarasu widokowego zwiedzający mogą zobaczyć halę maszyn oraz hydrozespół z turbinami Francisa.

Jak dostać się do muzeum?

Jak już wspominaliśmy, muzeum jest bezpłatne. Przed zwiedzaniem należy jednak uzgodnić termin telefonicznie pod numerem 757526338.

Muzeum mieści się w budynku dawnej siłowni wodnej, przy krajowej drodze nr 3, która prowadzi do centrum Szklarskiej Poręby. Obok niego dawniej znajdowało się Muzeum Ziemi „Juna”. Muzeum to, dotknięte pożarem w 2015 roku, obecnie jest w trakcie odbudowy.

Będąc w Szklarskiej Porębie, na pewno znajdziesz wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Nie zapomnij również o wypoczynku! Zarezerwuj komfortowy nocleg w hotelu pod Szrenicą i korzystaj z dobrej restauracji oraz spa. Sprawdź naszą ofertę „Tydzień Luksusu” – tylko w grudniu za 5 dni w naszym hotelu zapłacisz jedyne 440 zł!

Wybierasz się do Szklarskiej Poręby, ale obawiasz się złej widoczności na drogach lub stania w korkach? Wybierz dojazd w góry innym środkiem lokomocji. Wejdź na stronę biletyszczecin.pl, a tanie bilety kolejowe, autobusowe oraz lotnicze zarezerwuje dla Ciebie konsultant.