>

Co zrobić w razie wypadku w górach?

W góry, zarówno latem, jak i zimą, należy wychodzić przygotowanym. W przeciwnym przypadku można narazić się na spore niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Co zrobić w razie wypadku w górach?

Co zrobić w razie wypadku w górach?

Właściwe przygotowanie jest w stanie znacznie zmniejszyć ryzyko wypadków podczas przemierzania górskich szlaków – dobre ubrania, akcesoria, prowiant, mapa, a także… zdrowy rozsądek, to podstawa. Jeżeli interesuje cię wyjazd w góry, pamiętaj jednak o tym, że nawet dobrze przygotowywana osoba jest narażona na niebezpieczeństwo, na przykład w wyniku losowych wypadków. Jak powinno się postępować, gdy wypadek miał miejsce?

Co zrobić w razie wypadku w górach? Zabezpiecz miejsce wypadku

Jeżeli wypadek nie przydarzył się tobie, ale innej osobie, pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca wypadku. Oceń, czy możesz samodzielnie pomóc innym osobom. Pamiętaj, że nieumiejętnie udzielona pomoc może zdziałać jeszcze więcej szkód – na przykład możesz sam narazić się na niebezpieczeństwo. Zimą zadbaj o to, aby poszkodowani mieli komfort cieplny, ponieważ organizm jest wtedy narażony na szybkie wychłodzenie.

Gdy to Ty uległeś wypadkowi, zachowaj spokój. Nie ruszaj się zbyt dużo, zwłaszcza gdy podejrzewasz złamanie. Pamiętaj o tym, że najlepiej wybierać się w góry w towarzystwie, ponieważ samodzielna wycieczka zwiększa ryzyko utraty zdrowia i życia.

Zadzwoń po służby

W górach stosuje się dwa główne numery ratunkowe – 601 100 300 oraz 985. Aktualne numery ma też każdy hotel Szklarska Poręba oraz hotele w innych górskich miejscowościach. Zadzwoń pod wybrany numer i poinformuj o tym, co się stało. Podaj swoje położenie, powiedz, ilu jest poszkodowanych, a także jaki jest ich stan zdrowia.

Udziel pierwszej pomocy przedmedycznej

Na wycieczki w góry warto brać ze sobą apteczkę – dzięki niej można łatwiej udzielić pierwszej pomocy. Kontroluj też stan osób poszkodowanych aż do momentu, gdy pojawią się służby.

Jeżeli zastosujesz się do wszystkich tych punktów, możesz znacznie zminimalizować szkody po wypadku w górach. Pamiętaj też, by odpowiednio przygotować się do wyjścia, aby móc bezpiecznie cieszyć się pięknem Karkonoszy! Jeżeli interesuje cię komfortowy nocleg Szklarska Poręba to wyjątkowe miejsce – zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Hotelu pod Szrenicą, gdzie czeka na Ciebie dobra restauracja, spa oraz wygodny nocleg!

Pamiętaj także o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Konsultanci dobrej agencji ubezpieczeniowej, takiej jak OneGlobe Insurance ze Szczecina, doradzą Ci, jakie ubezpieczenie wybrać.