>

W okolicy Szklarskiej Poręby znajduje się wiele wyjątkowych miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest Czerwona Jama – jama, która uwagę przyciąga nietypowym czerwonym kolorem.

Czerwona Jama przy Wodospadzie Szklarki

Czerwona Jama przy Wodospadzie Szklarki

Czerwona Jama to sztucznie powstała jaskinia, której głębokość to około 6 metrów, natomiast wysokość to około 4 metry. Została ona wykuta podczas eksploatacji pegmatytów na nabrzeżu przepływającej tutaj rzeki Kamiennej. Gdy chcesz wybrać się na udane wakacje, Karkonosze z takimi atrakcjami jak Czerwona Jama to wspaniały wybór!

Czym są pegmatyty?

Pegmatyty to skały magmowe, które wyróżniają się bardzo dużą teksturą krystaliczną i zawierają także inne pierwiastki i minerały, na przykład fluor, fosfor, bor. Skały te tworzą zbite, masywne struktury, które wyglądają na bezładne. Mogą mieć również gniazda wypełnione szczotkami krystalicznymi. Pegmatyty najczęściej mają barwę białą, ale również spotykamy takie, które mają kolory zielone, żółte, czerwone, różowe czy czarne.

Także w Polsce możemy spotkać wiele różnych miejsc, gdzie znajdują się pegmatyty. Karkonosze są jednym z nich.

Czerwona Jama – skąd wzięła swoją nazwę?

Każdy, kto zobaczy Czerwoną Jamę, może od razu dowiedzieć się, dlaczego jest ona nazywana właśnie tak. W środku jamy możemy zobaczyć czerwone pegmatyty – o żywym, intensywnym kolorze, który przypomina krew.

Wobec tego to jeden z tych punktów, który na pewno przyciągnie uwagę amatorów górskich wędrówek poszukujących różnych interesujących miejsc.

Jak dostać się do Czerwonej Jamy?

To wcale nie takie trudne. Czerwona Jama znajduje się w niewielkiej odległości od Wodospadu Szklarki – to około 2 kilometry. Do celu możemy dotrzeć łatwym szlakiem oznaczonym kolorem zielonym.

Zatem wtedy, gdy wybierasz się wakacje w Szklarskiej Porębie, warto też wpisać na swoją listę miejsc do odwiedzenia Czerwoną Jamę. To unikatowe miejsce w skali Karkonoszy, a nawet i Polski, które robi duże wrażenie zarówno w ciągu lata, jak i zimą, gdy czerwone zabarwienie skał kontrastuje z bielą śniegu.

A może zamiast gór w tym roku wybraliście morze? Jeśli tak, po drodze zajedźcie do Szczecina, gdzie na Was i Wasze pociechy czeka Rodzinny Park Rozrywki Kids Arena!