>

W Szklarskiej Porębie i okolicach znajduje się wiele nieczynnych, jak i działających jeszcze hut szkła. To wynik zasobności tych okolic w niezbędne do tego surowce. Jednym z interesujących, ale niedziałających już obiektów jest huta szkła Carlsthal, która znajduje się w Górach Izerskich.

Huta szkła Carlsthal

Huta szkła Carlsthal

Huta szkła Carlsthal, która nazywana była również Carlsthal bei Schreiberhau, Karlsthal, a potem także kolonia o ten nazwie, ma wielowiekowe dzieje. W roku 1754 Johanna Catherina Preussler, wdowa po Georgu Sigmundzie Preusslerze przeniosła w to miejsce huty szkła położone nad rzeką Kamienną i w Białej Dolinie. Przenosiny odbyły się z nakazu grafa Karla Gottharda Schaffgotscha. Hutniczą osadę nazwano wówczas Carlsthal, czyli inaczej Dolina Karola, prawdopodobnie na część grafa, chociaż również jeden z jego synów nosił takie imię.

Huta szkła Carlsthal – dalsze dzieje

Niestety, pomimo dostępu do surowców takich jak drewno, kwarc oraz woda, nowa lokalizacja nie była korzystna, ponieważ huta tak naprawdę znajdowała się na pustkowiu, z dala od siedzib ludzkich, co rodziło problemy z transportem. Gotowe produkty znoszono w koszach, co trwało nawet po 9 godzin. Z biegiem lat huta podupadła i ostatecznie zamknięto ją w 1891 roku. Później w budynku administracyjnym huty działała leśniczówka, a w latach trzydziestych ubiegłego wieku Niemcy ustanowili tu posterunek służb granicznych. Aktualnie jeden z budynków na terenie osady pełni rolę schroniska turystycznego.

Jak dotrzeć do dawnej huty Carlsthal?

Do huty możemy dotrzeć od strony Polany Jakuszyckiej czy ze strony Izerskiej Łąki lub mostu na Izerze. Od południa można dojechać z kolei szlakiem zielonym. Wobec tego pozostałości huty mogą być świetnym miejscem do zobaczenia, gdy wybieramy się na wyjazd w góry. Chętnie miejsce to jest odwiedzane również przez narciarzy biegowych oraz rowerzystów. Leży przy szlaku biegowym, po którym wiedzie Bieg Piastów.

Gdy jednak potrzebny jest bardziej komfortowy nocleg w Szklarskiej Porębie, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w hotelu Pod Szrenicą. Jeśli chodzi o komfortowe spanie, Szrenica na pewno spełni oczekiwania każdego wymagającego gościa!

A może wolicie udać się na wycieczkę połączoną z zarabianiem? Jeśli jesteście studentami albo absolwentami, zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy OneGlobe Travel, organizującej praktyki i staże w USA, a także program wymiany studenckiej Work and Travel!