>

Wlastimil Hofman to polski malarz, mocno związany ze Szklarską Porębą. Każdy, kto zainteresowany jest historią tego wyjątkowego artysty, może odwiedzić Dom Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie i zapoznać się bliżej z jego dziejami oraz twórczością.

Dom Wlastimila Hofmana

Dom Wlastimila Hofmana

Historia Wlastimila Hofmana

Wlastimil Hofman urodził się w 1881 roku w Karlinie. Do Szklarskiej Poręby przeniósł się dopiero w latach późniejszych, a dokładnie w 1947 roku. Wtedy opuścił wraz ze swoją żoną Kraków i zamieszkał w małym domku na Średniej. Malarz ten nazywany był przez Jana Sztaudyngera „malarzem wewnętrznego blasku”. Inspirował się przede wszystkim twórczością Jacka Malczewskiego. Malował obrazy o tematyce antycznej, religijnej, fantastycznej czy baśniowej, a także sceny rodzajowe z życia chłopów i górali. Wiele jego dzieł nadal wisi w pobliskich kościołach i domach.

Dom Wlastimila Hofmana

Dom, w którym żył twórca, znajduje się przy ulicy Matejki 23. Na zwiedzanie najlepiej umówić się z gospodarzami telefonicznie, ponieważ dom nie zawsze jest otwarty. Na miejscu można między innymi zobaczyć pracownię malarza oraz wybrane z jego dzieł. Wobec tego swój wyjazd w góry można połączyć również z poznaniem lokalnej historii, na którą duży wpływ miał właśnie Wlastimil Hofman.

Rok 2017 rokiem Wlastimila Hofmana

Rada Miejska w Szklarskiej Porębie ustanowiła Rok 2017 Rokiem Wlastimila Hofmana w celu upamiętnienia przypadających w 2017 roku ważnych rocznic dotyczących tego twórcy. Jest to między innymi 110 rocznica nominacji Hofmana na członka Wiedeńskiej Galerii Secesji, 70 rocznica jego zamieszkania w Szklarskiej Porębie, 25 rocznica nadania imienia Wlastimila Hofmana Szkole Podstawowej Nr 5 w Szklarskiej Porębie, a także 10 rocznica wycieczek szlakiem Wlastimila Hofmana.

Jeżeli interesuje cię Szklarska Poręba Hotel pod Szrenicą zaprasza do wykonania rezerwacji. To wyśmienite miejsce dla wszystkich, których interesuje dobry nocleg w Szklarskiej Porębie. Zarezerwuj więc miejsce i przyjedź do Szklarskiej Poręby, aby zapoznać się bliżej z miastem, jego historią, mieszkańcami, a także spędzić miło czas podczas wypoczynku. Jesteśmy całkowicie do dyspozycji.

Wybierając się na urlop do Szklarskiej Poręby, z pewnością będziesz poszukiwał biletów w atrakcyjnych cenach. Możesz je znaleźć na stronie biletyszczecin.pl. Skontaktuj się z konsultantem, który znajdzie i zabukuje dla Ciebie najtańsze bilety autobusowe czy kolejowe znanych polskich przewoźników!