>

Wpatrywanie się w rozgwieżdżone niebo w mieście nie zawsze jest łatwe. To wszystko ze względu na okoliczne światło, które również w nocy jest bardzo intensywne. Gdy chcemy zobaczyć gwiazdy wyraźniej, najlepiej udać się tam, gdzie w okolicy nie widać innych świateł. Doskonałym miejscem będzie Izerski Park Ciemnego Nieba, który został stworzony po to, aby oglądać gwiazdy w ich pełnej krasie.

Izerski Park Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba, w języku czeskim Jizerská oblast tmavé oblohy, czyli JOTO, jest polsko-czeskim transgranicznym parkiem ciemnego nieba. Został on założony w pięknych Górach Izerskich – po polskiej stronie w województwie dolnośląskim, natomiast po czeskiej w kraju libereckim.

Izerski Park Ciemnego Nieba został założony w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 z inicjatywy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy współpracy z Instytutem Astronomicznym Akademii Nauk Republiki Czeskiej i innymi instytucjami. Jest to pierwszy na świecie park transgraniczny. Park działa od 4 listopada 2009 roku i obejmuje teren około 7500 hektarów. Gdy wybieramy się na wyjazd w góry, warto go odwiedzić!

Czym jest park ciemnego nieba?

Parkami ciemnego nieba nazywamy takie obszary, które zostały wyznaczone do ochrony ciemności nocnej przed tak zwanym zanieczyszczeniem światłem. Parki tego rodzaju zakładane są w celu ochrony najciemniejszych zakątków planety, gdzie światło nocne nie powinno być zaburzane przez sztuczne światło. Służą też do popularyzacji wiedzy o zanieczyszczeniu światłem, a także do obserwacji astronomicznych.

W parkach ciemnego nieba jest tak ciemno, że doskonale widać z nich Drogę Mleczną, a bez teleskopu nawet 2000 gwiazd, podczas gdy w metropoliach to tylko około 20. Wobec tego odwiedzenie parku ciemnego nieba może być wyjątkowym przeżyciem nie tylko dla tych, którzy pasjonują się astronomią, ale dla każdego z nas.

Odwiedź transgraniczny Izerski Park Ciemnego Nieba!

Szklarska Poręba położona jest około godziny jazdy samochodem od Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Na miejsce możemy dostać się też pieszo lub rowerem. Wybierz się tam, by urozmaicić i tak już niezwykły wypoczynek w Szklarskiej Porębie! Nasz hotel Pod Szrenicą zaprasza.