>

W okolicy Szklarskiej Poręby czeka wiele świetnych propozycji dla wędrowców. Jednym z punktów, który warto umieścić na swojej liście, jest Jagniątków koło Szklarskiej Poręby.

Dlaczego warto tam zajrzeć?

Jagniątków koło Szklarskiej Poręby

Jagniątków koło Szklarskiej Poręby

Jagniątków koło Szklarskiej Poręby jest obecnie jedną z dzielnic Jeleniej Góry, ale do 1998 roku było to osobne miasteczko. Jego początki sięgają XVII wieku. Jest to szczególnego rodzaju osada, która została stworzona przez czeskich uchodźców. Gdy po wojnie XXX-letniej w Czechach nasiliły się prześladowania ewangelików, wielu z nich zaczęło uciekać na śląską stronę Karkonoszy, żeby uwolnić się od szykan i zacząć lepsze życie. Tak właśnie powstał Jagniątków.

W przeszłości Jagniątków nazywany był Agnetendorf, potem Agnieszkowem, ale od 1946 roku znany jest już pod swoją obecną nazwą. Wcześniejsza nazwa nawiązywała do imienia żony Krzysztofa Schaffgotscha panującego na tych ziemiach, która wspierała uciekinierów.

Jagniątków koło Szklarskiej Poręby – atrakcje

Jeżeli chcesz wybrać się na wyjazd w góry takie jak Karkonosze, warto też pomyśleć o odwiedzeniu Jagniątkowa. Obecnie jest to miejscowość mająca stale rosnące znaczenie turystyczne, co ma między innymi związek z linię kolejową z Jeleniej Góry do Piechowic oraz do Szklarskiej Poręby. Do Jagniątkowa prowadzi także popularna Droga pod Reglami, o której pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Można stąd także dostać się na Zamek Chojnik, Czarną Przełęcz czy do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Miejscowość jest niewielka. Znajduje się w niej kamienno-drewniany kościół p.w. Bożego Miłosierdzia wzniesiony w 1985 roku w stylu budownictwa podhalańskiego. Warto też wspomnieć, że z Jagniątkowem związany był niemiecki noblista Gerhart Hauptmann. Do dzisiaj znajduje się tu willa Gerharta Hauptmanna, która zlokalizowana jest przy ul. Michałowickiej 32. Została ona wybudowana w 1900 roku. Mieści się tutaj Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”. Na uwagę zasługuje też piękny park.

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego hotelu!

Jeżeli chcesz wybrać dla siebie komfortowy hotel w Szklarskiej Porębie, zapraszamy serdecznie do naszego Hotelu pod Szrenicą. Naszym gościom gwarantujemy komfortowe noclegi w przystępnych cenach. Razem z nami spędzisz wspaniałe wakacje Karkonosze czekają na ciebie!

Podróżujesz do Szklarskiej Poręby samochodem? A może wolisz transport lotniczy, kolejowy lub autobusowy? Jeśli tak, tanich biletów szukaj na stronie biletyszczecin.pl!