>

Z roku na rok jest ich coraz więcej. Kleszcze, ponieważ to właśnie o nich mowa, bytują praktycznie na terenie całej Polski. Również w górskich lasach jest ich mnóstwo, dlatego przed wyjściem na wycieczkę na łono przyrody warto zabezpieczyć się przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami. Jak chronić się przed kleszczami?

Jak chronić się przed kleszczami w górach?

Jak chronić się przed kleszczami w górach?

Istnieje ponad 850 różnych gatunków kleszczy, z czego około 20 spotykanych jest w Polsce. Najczęściej mamy do czynienia z 3 ich gatunkami, a mianowicie z kleszczem łąkowym, pospolitym oraz obrzeżkiem gołębim. Niestety, zaliczają się one również do tych najniebezpieczniejszych, ponieważ przenoszą groźne choroby, w tym boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Wobec tego wtedy, gdy planujemy nocleg w górach i przemierzanie górskich szlaków, warto pamiętać o zabezpieczeniu się przed kleszczami.

Jak chronić się przed kleszczami podczas wycieczki?

1. Wybieraj na spacery godziny około południa. Kleszcze są najbardziej aktywne w godzinach porannych, około 8. rano, a także późnym popołudniem.

2. Unikaj chodzenia po wysokiej trawie oraz w krzakach. Najlepiej przemieszczać się środkiem ścieżek.

3. Ubierz się odpowiednio. Na wyprawy najlepiej zakładać długie spodnie i pełne obuwie oraz bluzkę z długim rękawem oraz nakrycie głowy. Gdy jakiś skrawek ciała będzie osłonięty, wtedy jesteśmy bardziej narażeni na ukąszenia. Najlepiej, aby ubranie było jasne, ponieważ wtedy możemy łatwiej zobaczyć, czy chodzą po nas owady.

4. Korzystaj z dobrych preparatów odstraszających kleszcze. W tym celu najlepiej wybrać preparaty zawierające DEET, który odstrasza nie tylko kleszcze, ale też muchy, komary. Niestety, stosowanie środków naturalnych, na przykład olejków czy opasek na rękę, nie jest tak skuteczne.

5. Zawsze po powrocie do domu czy hotelu dokładnie obejrzyj całe ciało. Gdy znajdziesz na nim kleszcza, który jest już wbity, usuń go z użyciem pincety albo specjalnego narzędzia do usuwania kleszczy. Warto je wziąć na wyjazd w góry. Jeżeli nie masz go ze sobą, możesz kupić je w aptekach i drogeriach. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i powoli ciągnąć w górę, bez robienia gwałtownych ruchów oraz wykręcania go z miejsca ugryzienia.

Wiesz już, jak zabezpieczyć się przed kleszczami. Spakuj się więc i ruszaj w góry! Zapraszamy do przenocowania w naszym hotelu Pod Szrenicą.

Aby zaś mieć pewność, że w razie wypadku czy choroby otrzymamy niezbędną pomoc, przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne w dobrej agencji ubezpieczeniowej, takiej jak np. OneGlobe Insurance.