>

Polsko-czeska granica znajdująca się niedaleko Szklarskiej Poręby otwiera wiele ciekawych możliwości wycieczkowych. Jednym z kierunków wybieranych przez turystów jest Jizerka – niewielka wieś, która położona jest we wschodniej części czeskich Gór Izerskich.

Jizerka

Jizerka

Jizerka to przysiółek Kořenova. Zlokalizowana jest na sporej łące, która leży przy prawym brzegu Izery, na wysokości 862 metrów nad poziomem morza. To czyni ją jedną z najwyżej położonych czeskich wsi. Przez wieś przepływa potok o tej samej nazwie – Jizerka, który jest dopływem Izerki. Przy wsi rozciągają się malownicze torfowiska, które należą do rezerwatu Rašeliniště Jizerky.

Historia miejscowości Jizerka

Pierwsze informacje dotyczące osady pochodzą z roku 1539. Wówczas była ona przedmiotem sporu pomiędzy dobrami nawarovskimi a frydlandzkimi, skutkiem czego została sprzedana do majątku frydlandzkiego. Od XV wieku przybywali tu poszukiwacze drogich kamieni z Włoch. W 1828 roku została założona huta szkła, która zajmowała się produkowaniem prętów szklanych oraz szkła dmuchanego. W 1866 roku założono drugą hutę szkła, która kontynuowała swoją działalność do 1911 roku.

Atrakcje turystyczne:

  • Hnojový dům – dom należący w przeszłości do niemieckiego podróżnika i awanturnika Gustava Ginzela, aktualnie niedostępny dla zwiedzających
  • Muzeum Jizerských hor – muzeum zlokalizowane w budynku dawnej szkoły
  • Pyramida – dawna huta szkła, która obecnie pełni rolę restauracji
  • Rašeliniště Jizerky – rezerwat przyrody
  • Bukovec (1005 m) – wystąpienie bazaltowe, jedno z najwyżej położonych w Europie, z rzadką fauną i florą

Miejscowość można odwiedzić także w ciągu jednego dnia, dlatego po czeskiej stronie nie będzie Wam potrzebne zakwaterowanie. Szklarska Poręba położona jest około 50 minut jazdą samochodu od miejscowości Jizerka. Możecie więc wybrać się tam, spędzając urlop w Szklarskiej Porębie. Można również wybrać się na pieszą wycieczkę, ale trzeba będzie przeznaczyć na nią około 3,5 godziny w zależności od warunków.

Podczas urlopu zawsze potrzebny jest jednak dobry hotel. Szklarska Poręba na szczęście obfituje w komfortowe miejsca noclegowe. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z oferty naszego hotelu Pod Szrenicą!

A jeżeli podczas jazdy do Szklarskiej Poręby poczujecie głód, zachęcamy do zatrzymania się w restauracji i pizzerii Nowa Verona w Lubinie, w której na pewno znajdziecie coś dla siebie.