>

Szklarska Poręba słynie przede wszystkim ze swoich pięknych krajobrazów, ale również oferuje atrakcje o nieco innej naturze. Jedną z nich jest Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi – nietypowa instalacja artystyczna, która znalazła się u stóp Szrenicy.

Krąg 2000 - warto go zobaczyć

Krąg 2000 – warto go zobaczyć

Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi to dzieło Zbigniewa Frąckiewicza – jednego z wybitnych polskich artystów, który studiował na ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby w latach 1965 – 1971. Frąckiewicz mieszka obecnie w Szklarskiej Porębie, gdzie założył swój własny ośrodek pracy twórczej w kamieniołomie, zajmuje się też organizacją plenerów rzeźbiarskich oraz prowadził swoją galerię.

Frąckiewicz specjalizuje się głównie w wyjątkowych rzeźbach powstających z kamienia i z żelaza. Swoje rzeźby artysta prezentował między innymi w Mainz, Hanowerze, Fellbach, Worpswede, Karlsruhe, Wiedniu czy w Berlinie. Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi to jedno z dzieł tego rodzaju.

Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi – monumentalne dzieło w Szklarskiej Porębie

Cykl nazywający się Ludzie z żelaza zaczął powstawać już kilkadziesiąt lat temu. Obecnie jest on jednym z najważniejszych cyklów rzeźbiarskich stworzonych przez Frąckiewicza. Wyróżnia się swoją oryginalnością i monumentalnością.

Rzeźby te przedstawiają wysokich, muskularnych ludzi, którzy stoją wyprostowani i wpatrzeni w dal. Pojedyncze elementy ciał są połączone ze sobą grubymi śrubami. Dzięki temu żelazny człowiek sprawia wrażenie ciężkiego i topornego, przypominając maszynę.

Katalog wystawy wskazuje, że „Praca ta współcześnie zmusza do stawiania pytań o ludzką tożsamość, miejsce na ziemi, własną istotę, poczucie indywidualności, wartość jednostki, autonomię człowieka, jego miejsce i rolę w społeczeństwie”.

Gdzie możemy zobaczyć Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi?

Instalacja Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi położona jest w pobliżu centrum miasta, a dokładnie przy ulicy Kilińskiego (droga dojazdowa do kolei linowej).

Gdy wobec tego wybierasz wyjazd w góry takie jak Karkonosze, warto zobaczyć także tą niezwykłą instalację. Wybierz nasz hotel w Szklarskiej Porębie, aby spędzić swój urlop w przyjemnej atmosferze. Zapewniamy tani nocleg – Szklarska Poręba zaprasza!

Jadąc do Szklarskiej Poręby, możesz poczuć głód. W takiej sytuacji zapraszamy do restauracji i pizzerii Nowa Verona w Lubinie!