>

Karkonosze mogą pochwalić się wieloma wspaniałymi atrakcjami zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Te po stronie czeskiej związane są między innymi z rzeką Łabą, która przemierza Czechy i Niemcy, aby potem wpaść do Morza Północnego. To od jej nazwy pochodzi Łabski Kocioł, czyli po czesku Labský důl. Warto go zobaczyć!

Łabski Kocioł

Łabski Kocioł

Jeśli interesuje cię aktywna turystyka, Szklarska Poręba oferuje wiele wyjątkowych miejsc do zobaczenia. Gdy zapuścimy się na czeską stronę, warto zobaczyć Łabski Kocioł. Jest to malownicza polodowcowa dolina górska licząca sobie 8 kilometrów.

Każdy lubiący wędrówki i planujący wyjazd w góry takie jak Karkonosze powinien także wziąć pod uwagę ten kierunek. Odległość od Szklarskiej Poręby nie jest wcale taka duża, więc to także dobra propozycja dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z trekkingiem.

Gdzie znajduje się Łabski Kocioł?

Labský důl zlokalizowany jest po czeskiej stronie Karkonoszy, mniej więcej 10 kilometrów w kierunku północnym od miejscowości Szpindlerowy Młyn.

Kocioł położony jest pomiędzy Śląskim Grzbietem od północy a niewielkim grzbietem Karkonosz, tory wchodzi w skład Czeskiego Grzbietu (czes. Český hřbet), od południowego zachodu i południa.

Co możemy zobaczyć w Łabskim Kotle?

Ta niezwykła dolina przyciąga uwagę swoimi stromymi ścianami skalnymi, które osiągają nawet 300 metrów wysokości. Po ścianach spływają źródliskowe cieki Łaby, które układają się w malownicze wodospady i kaskady.

Możemy zobaczyć tutaj Łabski Wodospad, za którym znajduje się Łabski Wąwóz otoczony skałami. Potem dolina poszerza się. Podczas dalszej wędrówki zobaczymy grzędy skalne i pojedyncze sterczące skały, Naworski Kocioł, Kocioł Panczawy, w którym znajduje się Wodospad Panczawy o wysokości 148 metrów – jest to najwyższy wodospad Karkonoszy oraz Czech.

Jak dostać się do Łabskiego Kotła?

Dnem doliny prowadzi szlak niebieski z miejscowości Szpindlerowy Młyn do schroniska Labská Bouda. Przy zachodniej krawędzi doliny znajduje się szlak czerwony ze Szpindlerowego Młyna przez Horní Mísečky do schroniska Labská Bouda.

Jeżeli potrzebne Wam jest zakwaterowanie Szklarska Poręba zaprasza. Sprawdź naszą ofertę już teraz!