>

Jednym ze szczytów, które często wybierane są przez amatorów trekkingu w Karkonoszach, jest Łabski Szczyt.

W jaki sposób można się na niego dostać?

Wyprawa na Łabski Szczyt w Karkonoszach

Wyprawa na Łabski Szczyt w Karkonoszach

Łabski Szczyt (czes. Violík lub Labský štít, niem. Veilchenstein lub Veilchenspitze) mierzy 1471 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na Głównym Grzbiecie Karkonoszy, w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, a dokładnie możemy zobaczyć go pomiędzy Szrenicą na zachodzie a Śnieżnymi Kotłami na wschodzie.

Jak dotrzeć do szczytu?

Zlokalizowany jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, a w jego pobliżu biegnie polsko-czeska granica, niemniej jednak sam szczyt znajduje się po stronie polskiej. Po czeskiej stronie położona jest z kolei Łabska Polana, gdzie swój początek ma rzeka Łaba.

Żeby dotrzeć do Łabskiego Szczytu ze Szklarskiej Poręby, potrzeba około trzech godzin w zależności od swoich możliwości. Można wybrać różne szlaki turystyczne w Szklarskiej Porębie, na przykład żółty, potem czerwony, można też wybrać szlak niebieski. Dokładne informacje o szlakach prezentujemy poniżej.

Schronisko Pod Łabskim Szczytem

W okolicy Łabskiego Kotła – niszy niwalnej, która znajduje się na północno-zachodnim zboczu Łabskiego Szczytu, znajduje się schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem”. Schronisko daje nocleg w górach na wysokości 1168 metrów nad poziomem morza. Swoje początki ma w okresie wojny trzydziestoletniej, która miała miejsce w latach 1618-1648. Początkowo znajdowały się tu budy pasterskie, ale wraz ze wzrostem zainteresowania turystyką w Karkonoszach wzniesiono tutaj schronisko.

Do schroniska wiodą szlaki:

  • zielony – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, dno Śnieżnych Kotłów, schronisko, (Mokra Droga) na Szrenicę
  • czerwony – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, schronisko
  • niebieski – (Czeska Ścieżka) zejście do wodospadu Szklarki
  • żółty – Szklarska Poręba, schronisko, droga nad Śnieżnymi Kotłami
  • czarny – do Jagniątkowa lub Michałowic

Jeżeli chcesz wybrać komfortowy hotel w Szklarskiej Porębie, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą. Z nami znajdziesz tani nocleg Szklarska Poręba zaprasza!

Jadąc do Szklarskiej Poręby, łatwo jest zgłodnieć, szczególnie jeśli za Tobą długa trasa. Zachęcamy do zaspokojenia głodu w restauracji i pizzerii Nowa Verona w Lubinie, gdzie czeka na Was duży wybór dań włoskich i nie tylko!