>

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie – co to takiego?

Szklarska Poręba skrywa wiele wyjątkowych atrakcji. Jedną z nich jest Leśna Huta – to prywatna huta szkła, która znajduje się przy ulicy Kołłątaja 2. Jeśli chcesz zobaczyć, jak przygotowuje się wyjątkowe szklane dzieła sztuki, to adres, który musisz wziąć pod uwagę! Zarezerwuj hotel w Szklarskiej Porębie i poznaj najciekawsze zakątki gór.

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

Bogate złoża kwarcu znajdującego się w Karkonoszach, a także duże ilości drewna z karkonoskich lasów spowodowały, że Szklarska Poręba stała się jednym z centrów szklarstwa – od wieków produkuje się tutaj piękne dzieła sztuki, które zachwycają swoimi uroczymi kompozycjami wykończonymi w najdrobniejszych w szczegółach. Ta wielowiekowa tradycja hutnictwa jest obecnie kontynuowana przez mistrza Henryka Łubkowskiego, byłego pracownika Huty Szkła Kryształowego Julia, który popularną Leśną Hutę prowadzi obecnie wraz ze swoją rodziną. Nazwa zakładu Leśna Huta jest związana z tak zwanym „leśnym szkłem” – jest to rodzaj szkła barwionego w masie, dlatego też ma ono zielonkawy lub szarawy kolor. Jeśli decydujesz się na wyjazd w góry, koniecznie musisz poznać te niezwykłe miejsca.

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie – szczegóły

Zakład również pełni funkcję żywego muzeum. Zakład Leśna Huta został założony w 1989 roku. Posiada on specjalne wyposażenie pozwalające na przygotowywanie wyjątkowych szkieł – to piec szklarski, który opalany jest gazem technicznym, a także różnego rodzaju formy kuglerskie oraz dawne narzędzia, dlatego też można zobaczyć tutaj, jak w przeszłości przygotowywało się wyroby szklane. Na oczach widzów w hucie szkła dokonują się prawdziwe czary – można zobaczyć, jak ręcznie formuje się szkło barwione w masie. Także można oglądać tutaj, jak przygotowuje się wazony, naczynia i inne formy szklane. A po dniu pełnym wrażeń, można skorzystać z dodatkowych atrakcji, jakie oferuje hotel w Szklarskiej Porębie.

Od 2008 roku w pierwszej połowie lipca w Leśnej Hucie organizowane są również międzynarodowe plenery szkła artystycznego „Ekoglass Festival”, dlatego też jeżeli chcesz zobaczyć zachwycające formy szklarskie przygotowywane przez specjalistów, warto zaplanować swój wyjazd właśnie w tym czasie.

Wybierz nasz hotel w Szklarskiej Porębie, gdy szukasz dla siebie doskonałego miejsca na urlop pełen wyjątkowych przygód – tutaj każdego dnia znajdziesz dla siebie wiele wspaniałych propozycji. Zapraszamy serdecznie do sprawdzenia naszej pełnej oferty i życzymy ci udanego wypoczynku w Szklarskiej Porębie!