>

Miasto Ducha Gór i nocleg w Szklarskiej Porębie, którego nigdy nie zapomnisz!

Ze Szklarską Porębą związana jest fascynująca Legenda Ducha Gór. Miał on w swoim władaniu całe góry Karkonosze. Także i dzisiaj ślady tej legendy spotkać można w wielu zakątkach Szklarskiej Poręby. Warto postawić na nocleg w Szklarskiej Porębie i zbadać tajemnice tej cudownej okolicy.

Miasto Ducha Gór i nocleg w Szklarskiej Porębie

Miasto Ducha Gór i nocleg w Szklarskiej Porębie

Legenda Ducha Gór narodziła się przeszło tysiąc lat temu i jej początki związane są z terenami Łaby. Z informacjami na temat Ducha Gór można zapoznać się w wielu różnych księgach sprzed wieków. W XIX wieku można było spotkać się z takimi jego określeniami jak Rubenzagel, Rübenzabel, Rubenzal, a nawet Ruppert Jah. Niemniej jednak najbardziej popularne w języku niemieckim było określenie Rübezahl – Karkonosz. Stanisław Bełza połączył to imię, niezbyt fortunnie, z „liczącym rzodkiewki”. Natomiast Józef Sykulski zaproponował tłumaczenie jako Liczyrzepa, które stało się bardziej popularne. Można spotkać się również z innym ludowym polskim imieniem Rzepiór, niemniej jednak również dość niefortunnie nawiązuje ono do rzepy. Jeśli postawisz na atrakcyjny nocleg w Szklarskiej Porębie, z pewnością spotkasz się z tą legendą.

Karkonosz, Duch Gór, przedstawiany jest na wielu obrazach podobnie. To muskularny, ale starszy już mężczyzna, który ma długą brodę oraz długie włosy. Czasami portretowany jest w stroju myśliwskim oraz z kosturem w dłoni. Od wieków wzbudzał duże zainteresowanie. Jego legenda stała się również tematem wielu utworów, między innymi występował w operach, na przykład czeskiego kompozytora J. Razkošnego pod tytułem Krkonoš. Wspominał o nim również Maciej Bogusz Stęczyński w swoim poemacie „Śląsk”.  Wyjazd w góry przyniesie zatem wiele wspaniałych wrażeń i będzie okazja, by odkryć kolejne tajemnice.

Obecnie Szklarska Poręba intensywnie promuje legendę Ducha Gór i przedstawia się jako Miasto Ducha Gór. Nawiązuje przy tym do Hali Baśni pochodzącej jeszcze sprzed czasów II wojny światowej, w której znajdowały się malowidła ścienne z karkonoskimi legendami. W miejscowości znaleźć można również wiele różnych rzeźb przedstawiających Ducha Gór. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pomnik nawiązujący do pierwszego znanego szerzej wizerunku Ducha Gór, który został stworzony przez Martina Helwinga. Znajduje się on na Skwerze Radiowej Trójki i został odsłonięty w 2010 roku. Zaprasza też piękny Park Ducha Gór.

Zatem jeżeli chcesz odwiedzić nasz hotel w Szklarskiej Porębie, nie zapomnij też o tym, by zapoznać się bliżej z Duchem Gór!