>

Każdy, kto uwielbia minerały, powinien wybrać się do Szklarskiej Poręby, która określana jest również mianem mineralogicznej stolicy Polski. Minerałów możemy tutaj szukać sami, możemy też odwiedzić poświęcone im muzea i zobaczyć tam wszystkie minerały Dolnego Śląska.

Minerały Dolnego Śląska

Minerały Dolnego Śląska

 Oferta mineralogiczna Szklarskiej Poręby jest z roku na rok coraz większa. Wynika to z faktu, że w Karkonoszach oraz w Górach Izerskich znajduje się przeszło 50 różnych gatunków minerałów, w tym kamienie szlachetne oraz półszlachetne takie jak kwarce dymne, kryształy górskie, ametysty, oliwiny, turmaliny, agaty, izeryny, akwamaryny, aby wspomnieć jedynie o kilku z nich.

Już średniowieczni geologowie i górnicy byli zachwyceni różnorodnością tutejszych minerałów. Dużo zasług mają w tym właśnie zakresie Walończycy, którzy wspierali handel minerałami.

Gdzie możemy podziwiać minerały Dolnego Śląska w Szklarskiej Porębie?

Gdy chcesz wybrać się na wakacje, Szklarska Poręba oferuje wiele wyjątkowych atrakcji. Jeżeli interesują cię minerały, warto odwiedzić przede wszystkim Muzeum Mineralogiczne, które znajduje się przy ulicy Kilińskiego 20.

W Muzeum Mineralogicznym możemy zobaczyć różnorodne eksponaty – skały i minerały nie tylko z tych terenów, ale też z innych części świata, również takie unikaty jak meteoryt czy jaja i gniazdo dinozaurów.

Jakie minerały można znaleźć w Szklarskiej Porębie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w Karkonoszach oraz w Górach Izerskich znajduje się wiele różnych minerałów. Niektóre z nich możemy spotkać również podczas naszych wędrówek po górach, na przykład w potokach.

Warto rozglądać się przede wszystkim za kryształem górskim – jest to przejrzysty kryształ, który przypomina lód. Także możemy zobaczyć ametysty, które używane są też w jubilerstwie – wyróżniają się swoją fioletową barwą nadawaną przez związki żelaza. Poza tym spotkamy kwarce dymne, które mają barwę brązową, bladobeżową lub nawet czarną, a także piryty, które określane są też „złotem głupców” ze względu na swoją złotawą barwę.

Gdy wobec tego szykujesz się na wyjazd w góry takie jak Karkonosze czy Góry Izerskie, warto zobaczyć też dostępne tu minerały. Nasz hotel w Szklarskiej Porębie będzie wtedy strzałem w dziesiątkę. Zapraszamy!

A po drodze do Szklarskiej Poręby zachęcamy do postoju w Lubinie, gdzie możecie zjeść pyszny posiłek w restauracji Nowa Verona!