>

Jednym z najciekawszych obiektów, znajdujących się w Karkonoszach, jest Młyn Świętego Łukasza w Szklarskiej Porębie, zlokalizowany na ulicy 1 Maja 16.

Odwiedź młyn Świętego Łukasza – jest on jednym ze świadectw żywej historii miejscowości.

Młyn Świętego Łukasza Szklarska Poręba

Młyn Świętego Łukasza Szklarska Poręba

 

Młyn Świętego Łukasza w Szklarskiej Porębie

Ta wyjątkowa atrakcja przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na swoją architekturę, która idealnie wpisuje się w klimat górskiego miasteczka. Również jego dzieje zasługują na uwagę.

Budynek ten jest jednym z najstarszych znajdujących się w Szklarskiej Porębie. Pochodzi on z 1870 roku i początkowo pełnił rolę młyna, a następnie był karczmą i tartakiem. Niestety, na początku ubiegłego wieku ucierpiał w pożarze i dopiero w latach dwudziestych przystąpiono do jego odbudowy. Odbywała się ona pod okiem Franza E. Schumana. Do odbudowy zawiązano specjalne towarzystwo „Kunst und Gewerbehaus G.m.b.H”, które zajmowało się również opieką nad śląską sztuką.

Z dawnego budynku pozostały tylko mury piwnic, parteru oraz piętra wykonane z kamienia. Został on odbudowany w stylu wiejskiej chaty i pokryty gontem lub łupkiem. Obiekt ten został udostępniony następnie artystom mieszkającym w Szklarskiej Porębie zrzeszonym w Bractwie św. Łukasza. Jego tradycje kontynuuje założone niedawno Stowarzyszenie Nowy Młyn.

Co znajduje się w Młynie Świętego Łukasza?

Dzisiaj w Młynie Świętego Łukasza znajduje się restauracja, a także odbywają się imprezy. Wszystko w wyjątkowym klimacie, ponieważ znajdują się tutaj tradycyjne drewniane stoły, kominek. Można zobaczyć także ciekawą wystawę map tych terenów – najstarsza pochodzi z XV wieku.

Jeżeli wobec tego interesuje cię wyjazd w góry do Szklarskiej Poręby, warto także poświęcić czas na zapoznanie się z jej historią widoczną także w znajdujących się tutaj budynkach. Nie można zapominać też o tym, aby wybrać dobre zakwaterowanie – Szklarska Poręba pod tym względem oferuje wiele propozycji. Jeżeli interesuje Państwa komfortowy nocleg w przystępnych cenach, zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty. Nasz hotel w Szklarskiej Porębie to wyjątkowa propozycja dla szukających wypoczynku!

Zanim jednak wyruszymy na urlop w Karkonoszach, pamiętajmy o ubezpieczeniu – niespodziewane wypadki mogą zakłócić nawet najpiękniejszy wypoczynek! Multiagencja ubezpieczeniowa One Globe Insurance w Szczecinie oferuje ubezpieczenia turystyczne, NNW, OC samochodu i inne typy ubezpieczeń. Zapoznaj się z ofertą naszej zaprzyjaźnionej agencji ubezpieczeniowej i podróżuj spokojnie!

 

——–

DLA ZAINTERESOWANYCH:

Wpisując frazę Młyn Świętego Łukasza Szklarska Poręba w wyszukiwarce z pewnością znajdziesz więcej informacji na temat tej niezwykłej i wartej zobaczenia atrakcji Karkonoszy!