>

Góry Izerskie oferują mnóstwo atrakcji zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Co możemy zobaczyć u naszych południowych sąsiadów? Jednym z charakterystycznych punktów są tak zwane Pytlacke kameny.

Pytlacke kameny

Pytlacke kameny

Pytlácké kameny, które zlokalizowane są w paśmie Gór Izerskich o nazwie Střední Jizerský Hřeben, są wzniesieniem mającym około 975 metrów nad poziomem morza. Na północnym zachodzie znajduje się Český vrch, a na południowym wschodzie Jelení stráň. Chociaż nie jest to zbyt wysokie wzniesienie, to jednak przyciąga uwagę swoimi skałkami, które wyglądają, jakby ktoś ułożył je na sobie jak klocki. Z wierzchołka możemy podziwiać rozległe widoki na Góry Izerskie i zachodnią część Karkonoszy.

Skąd wzięła się nazwa wzniesienia?

Nazwa wzniesienia oraz samych malowniczych skałek pochodzi od kłusownika Hennricha, który miał tu swoją kryjówkę. Został on zastrzelony w roku 1813. W języku czeskim kłusownik to właśnie pytlák. Około 500 metrów na południowy zachód od wierzchołka został ustawiony krzyż upamiętniający to wydarzenie.

W jaki sposób dostać się na Pytlacke kameny?

Przez wierzchołek przechodzi szlak turystyczny czerwony – jest to szlak, który wiedzie z Lázně Libverda do Harrachova przez Jizerkę, dlatego wtedy, gdy chcemy zobaczyć także inne zakątki po czeskiej stronie, możemy wybrać ten szlak.

Jeżeli chcemy wybrać się na wyjazd w góry samochodem ze Szklarskiej Poręby, w takim przypadku możemy dostać się do celu w około 1 godzinę, a potem dojść na miejsce. Gdy z kolei będziemy chcieli pójść pieszo, musimy przygotować się na wycieczkę trwającą około 4 godzin.

Zarezerwuj swój nocleg w Szklarskiej Porębie już teraz!

Jeżeli chcesz wybrać dla siebie tani nocleg w Szklarskiej Porębie, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować z komfortu, zapraszamy serdecznie do skorzystania oferty hotelu Pod Szrenicą. Dla naszych gości przygotowaliśmy wygodne pokoje oraz szeroką gamę udogodnień, między innymi wyśmienite wyżywienie oraz mini spa. Zachęcamy do wykonania rezerwacji już teraz!

A może są wśród Was studenci lub absolwenci, którzy chcieliby tego roku odbyć dalszą podróż? Jeżeli chcecie wziąć udział w wymianie studenckiej Work and Travel lub w stażu w USA, sprawdźcie ofertę firmy OneGlobe Travel!