>

Rudawski Park Krajobrazowy znajduje się niedaleko Szklarskiej Poręby i jest wart odwiedzenia podczas urlopu w górach.

Rudawski Park Krajobrazowy

Rudawski Park Krajobrazowy

Rudawski Park Krajobrazowy obejmuje Rudawy Janowickie, Góry Sokole i Wzgórza Karpnickie, a także Góry Ołowiane i Lisie. Oprócz tych małych łańcuchów górskich znajdują się tam też Trzcińskie Mokradła, które mają status rezerwatu przyrody, oraz łąki i rzadko spotykane formy skalne. Przez park przepływa także rzeka Bóbr.

Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się szlaki turystyczne o różnych stopniach trudności. Oto niektóre z nich.

Szlak Niebieski

Jest częścią Europejskiego Szlaku Długodystansowego, na mapach oznaczaną jako E3. Szlak zaczyna się w Trzcińsku, po czym biegnie przez Husyckie Skały, schronisko Szwajcarka, Karpnicką Przełęcz, w pobliżu Starościńskich Skał, Skał Pieca, Skalnego Mostu i Skalnych Bram. Dalej szlak prowadzi przez Polanę Mniszkowską, Mały Wołek, Skalnik, Czarnów i Pisarzowice do Kamiennej Góry. Można go przejść w około 10 godzin.

Szlak Czerwony

Wchodzi on w skład głównego szlaku sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza. Zaczyna się w Mysłakowicach i prowadzi przez Bukowiec, Przełęcz pod Średnicą, Skały Konie Apokalipsy i Wilkowyję do Szarocina. Szlak ten można pokonać w 5 godzin.

Szlak Zielony

Jest fragmentem Szlaku Zamków Piastowskich. Zaczyna się w Wojanowie i podobnie jak szlak niebieski prowadzi przez Husyckie Skały i schronisko Szwajcarka, później jednak skręca w inną stronę i biegnie dalej przez skały Krowiarki i Zamek Bolczów do Janowic Wielkich. Można go przejść w 3 godziny i 45 minut.

Szlak Żółty

Zaczyna się on w Kamiennej Górze niedaleko kaplicy grobowej Schaffgotschów. Prowadzi przez Wielką Kopę, gdzie znajduje się punkt widokowy, Przełęcz Rędzińską, kolejny punkt widokowy, czyli Wołek, Polanę Mniszkowską, skały Ścianki i Krowiarki aż do Janowic Wielkich. Można go przejść w 5 godzin 30 minut.

Szlak Czarny

Zaczyna się w Pisarzowicach i prowadzi przez Czarnów, Rozdroże pod Bobrzakiem do Leszczyńca. Można go pokonać w 2 godziny.
Będąc na urlopie w naszym hotelu w Szklarskiej Porębie, wybierzcie się więc na wyprawę po tym malowniczym parku krajobrazowym. A jeżeli jadąc w Karkonosze poczujecie głód, zatrzymajcie się w restauracji i pizzerii Nowa Verona w Lubinie!