>

Początkujący narciarze często zastanawiają się, jak rozpoznać, czy dana trasa rzeczywiście jest dla nich dobra. Właśnie dlatego opracowana została skala trudności tras narciarskich, która pozwala na oznaczenie ich stopnia zaawansowania.

Co warto wiedzieć na jej temat?

Skala trudności tras narciarskich – co warto wiedzieć?

Skala trudności tras narciarskich – co warto wiedzieć?

Skala trudności tras narciarskich – cele

Skala trudności tras narciarskich to specjalny system oznaczeń narciarskich, który odnosi się do tras zjazdowych, biegowych, szlaków narciarskich, nartostrad w ośrodkach narciarskich na całym świecie. Z wykorzystaniem tej skali narciarz czy snowboardzista może wskazać, czy dana trasa będzie odpowiadała posiadanym przez niego umiejętnościom.

Oznaczenia – w Polsce a za granicą

Jeżeli chcesz wybrać się na narty w Szklarskiej Porębie, pamiętaj o tym, że oznaczenia trudności tras są różne w zależności o krajów. Inne z nich stosuje się więc w Polsce oraz innych krajach, gdzie narciarstwo jest popularne – Niemczech, Austrii, Słowacji, Czechach, Francji, Szwajcarii, a także krajach pozaeuropejskich.

Najczęściej stopień trudności trasy oznaczany jest według kolorowej skali czy też z użyciem odpowiednich kształtów. W Polsce stosuje się system trzech kolorów, z których każdy odpowiada innemu stopniowi trudności. System oznaczeń został wprowadzony Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 grudnia 2011 roku w sprawie stopni trudności narciarskich tras zjazdowych, biegowych i nartostrad oraz sposobu ich oznaczania i wszedł w życie tego samego roku.

Łatwe trasy

Najłatwiejsza trasa to trasa oznaczona kolorem niebieskim lub niebieskim pasem pomiędzy pasami pomarańczowymi, która ma nieduże nachylenie, dlatego też sprawdzi się ona dla osób początkujących, dopiero uczących się jazdy na nartach. Trudna trasa to kolor czerwony – w tym przypadku nachylenie jest już większe, mogą pojawić się też mniejsze odcinki z trudnymi podejściami i zjazdami. Bardzo trudne trasy to kolor czarny – są one zarezerwowane tylko dla osób mających doświadczenie w jeździe na nartach czy snowboardzie.

Chcesz wybrać się na wyjazd w góry, ale jesteś początkującym narciarzem? Trzymaj się najłatwiejszych tras. Gdy szukasz wyzwania jako doświadczony narciarz lub snowboardzista, szukaj tras trudniejszych. Jeżeli interesują cię narty, Szklarska Poręba ma wiele propozycji dla każdego! Zarezerwuj więc pokój w hotelu Pod Szrenicą i ciesz się zimą, dopóki jest na to szansa.

W drodze do Szklarskiej Poręby niejeden turysta poczuje głód. Co wtedy zrobić? Zatrzymaj się w pizzerii Nowa Verona w Lubinie, a na pewno nie dotrzesz do Szklarskiej Poręby głodny!