>

Śnieżne Kotły w Karkonoszach – musisz je zobaczyć!

Wakacje w Karkonoszach to świetny pomysł! Karkonosze przez wielu uznawane są za jedne z najpiękniejszych gór – mają w sobie wyjątkowe piękno i są również wspaniałym miejscem do aktywnego wypoczynku. Można oglądać tutaj rozmaite malownicze zakątki, a jednym z najbardziej zachwycających są Śnieżne Kotły. Jeśli chodzi o hotel, Szklarska Poręba ma wiele do zaoferowania. Najwygodniejszy nocleg w górach zapewnia Hotel pod Szrenicą.

Wakacje w Karkonoszach - podziwiaj malownicze Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły w Karkonoszach

Śnieżne Kotły to kotły polodowcowe położone w zachodniej części Karkonoszy, na tak zwanym Śląskim Grzbiecie. Znajdują się między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.).

Czym są kotły polodowcowe?

Kotły polodowcowe, które nazywane są również cyrkami lodowcowymi lub karami to owalne lub półkoliste zagłębienia, które z trzech stron otoczone są stromymi stokami. Powstają one powyżej granicy wiecznego śniegu w wyniku działania lodowców górskich. Idealne miejsce na wakacje? Szklarska Poręba – widok na Śnieżne Kotły i komfortowy Hotel pod Szrenicą to wystarczające argumenty.

Wielki Śnieżny Kocioł i Mały Śnieżny Kocioł

Karkonoskie Śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków lodowcowych, od wschodu – Wielkiego Śnieżnego Kotła i od zachodu Małego Śnieżnego Kotła, pomiędzy którymi znajduje się skalista grzęda. Nazwa Kotłów pochodzi od wielkich płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skał aż do okresu późnego lata.

Wielki Śnieżny Kocioł ma głębokość około 250 metrów, natomiast wysokość jego ścian to do 150 metrów. Mały Śnieżny Kocioł ma głębokość około 300 metrów, natomiast jego ściany dochodzą do około 100 metrów. Kotły są pocięte żlebami, a u ich wylotów można zobaczyć stożki usypiskowe. Również w tej okolicy można oglądać moreny o wysokości do 15 metrów, a na dnie Wielkiego Kotła i częściowo na przedpolu Małego Kotła czasami formują się jeziorka polodowcowe, które nazywane są Śnieżnymi Stawkami. Nocleg w górach po obejrzeniu tych wszystkich cudów natury zapewnia Hotel pod Szrenicą.

Wakacje w Karkonoszach to piękne widoki

Nad krawędzią Śnieżnych Kotłów położna jest radiowo-telewizyjna stacja przekaźnikowa, będąca niegdyś schroniskiem. Niedaleko znajduje się grupa skalna o nazwie Czarcia Ambona. Ta okolica stanowi wyjątkowy punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. W pobliżu także piękna Szrenica, pod którą odkryjecie, że tani nocleg w górach jest możliwy – w Hotelu pod Szrenicą.

Dnem Śnieżnych Kotłów biegnie zielony szlak turystyczny, natomiast górną krawędzią kotłów prowadzi szlak czerwony. To świetne miejsce na piesze wędrówki. Jeżeli kochasz aktywne wakacje, Karkonosze to strzał w dziesiątkę!

 


Przy okazji pragniemy podziękować firmie One Globe Media, agencji marketingowej ze Szczecina, za wsparcie w promocji naszego bloga, który tym razem traktuje o wakacjach w Karkonoszach 😉