>

Szklarska Poręba zimą to idealne miejsce na wypoczynek. Zapraszamy zarówno tych, którzy cenią sobie dobre restauracje oraz spa w górach, jak i tych, którzy wolą aktywnie spędzać urlop. A jak się przygotować do górskich wędrówek? Przedstawiamy tu kilka przydatnych rad.

Szklarska Poręba zimą - Hotel Pod Szrenicą, czyli najlepszy nocleg Szklarska Poręba

Szklarska Poręba zimą – Hotel Pod Szrenicą, czyli najlepszy nocleg Szklarska Poręba

Dobierz trasę do poziomu umiejętności

Uniwersalny szlak dla wszystkich nie istnieje. Doświadczenie i kondycja amatorów górskich wędrówek bywają skrajnie różne. Dlatego dokładnie zaplanuj swoją wycieczkę. Szklarska Poręba obfituje w szlaki dla wędrowców o każdym poziomie zaawansowania – więcej o zimowych szlakach Szklarskiej Poręby w następnym wpisie. Nie wybieraj się też w góry sam. Wypadek może się zdarzyć nawet najbardziej doświadczonej osobie.

Nie ufaj instynktowi – sprawdź prognozę pogody

Nagła zmiana pogody zdarza się nawet w środku lata, nie mówiąc o zimie. Dlatego też sprawdzenie prognoz przed wyjściem to konieczność. Zrezygnuj z wyprawy, jeżeli zanosi się na mgły lub w przypadku zagrożenia lawinowego. Uważaj również na zalegające płaty śniegu.

Jak się ubrać w góry a Szklarska Poręba zimą

Ubrania dla wędrującego zimą powinny być wodoodporne, wiatroodporne i oddychające. Ważna jest również bielizna termoaktywna i wygodne buty, najlepiej wysokie, obniżające ryzyko skręcenia kostki. Oczywiście ubrania muszą być również ciepłe – każde 100 metrów wysokości w górach oznacza temperaturę niższą o 1 stopień Celsjusza.

Co zabrać w góry zimą?

Konieczna będzie oczywiście latarka, a także mapa. Naładuj dobrze komórkę, co w razie wypadku umożliwi Ci wezwanie pomocy (zawsze miej pod ręką numer GOPR-u: 985), ale także zainstaluj w niej GPS, który nie raz pomoże Ci odnaleźć odpowiednią trasę w górach, a nawet uratuje zdrowie i życie.
Nie zapomnij również o zabraniu odpowiedniego jedzenia i napoi. Wędrówka w niskiej temperaturze wcale nie oznacza, że organizm wędrowca nie ulega prędkiemu odwodnieniu! Jedzenie powinno zajmować mało miejsca i być wysokokaloryczne. Pamiętaj również o apteczce. Ponadto nieodłącznym elementem górskich wędrówek są okulary przeciwsłoneczne – promienie słoneczne, odbijające się od śniegu, potrafią w znacznym stopniu utrudnić wędrówkę oraz uszkodzić oczy.

Trasy narciarskie i górskie szlaki, czyli Szklarska Poręba zimą

Bez względu na to, czy wybierasz trasy narciarskie, czy górskie szlaki trekkingowe, staraj się nie zmieniać trasy wycieczki i przestrzegać zaleceń z tablic informacyjnych. A co szczególnie istotne – nie chodź na skróty! W górach bowiem naprawdę łatwo jest zabłądzić. Największe ryzyko zejścia ze szlaku i zabłądzenia jest zimą, gdy śnieg przykrywa górskie zbocza i – wydawać by się mogło – dobrze znane trasy. Trzymaj się więc wyznaczonych szlaków, przede wszystkim tych „tyczkowanych”!

 

——————-

Przestrzegając naszych wskazówek, możesz wędrować po górach, czując się i będąc bardziej bezpiecznym. Nie zapomnij jednak przed wyjściem w góry zasięgnąć rady kogoś doświadczonego, zaś przed wyjazdem w polskie góry wykupić ubezpieczenia NNW. Dobra multiagencja ubezpieczeniowa, taka jak OneGlobe Insurance, to miejsce, gdzie będziesz mógł wybrać idealne ubezpieczenie turystyczne oraz każdy inny rodzaj ubezpiecznia dla Ciebie i Twoich bliskich.