>

Zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy w Karkonoszach znajduje się wiele wspaniałych miejscowości. Jedną z nich jest Szpindlerowy Młyn, czyli Špindlerův Mlýn – czeskie miasto, które jest również największym ośrodkiem narciarskim w tym kraju.

Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn to malownicza górska miejscowość, która zlokalizowana jest u styku koryt dwóch rzek – Łaby i Dolskiego Potoka. Znajduje się na wysokości 710 metrów nad poziomem morza. Na co dzień żyje tutaj około 1400 osób, ale ich liczba znacznie zwiększa się w okresie zimowym. Panujące tu warunki klimatyczne oraz piękno przyrody powodują, że do Szpindlerowego Młyna przybywa wielu turystów z Czech i innych krajów, także z Polski.

Szpindlerowy Młyn – historia

Historia miejscowości związana jest z istnieniem osady górniczej Święty Piotr. W tej miejscowości od 1725 roku istniała kapliczka poświęcona świętemu Piotrowi. Mieszkańcy osady chcieli jednak, aby powstała u nich parafia, ponieważ do kościoła musieli udawać się aż do oddalonego miasta Vrchlabí.

Przygotowano w tej sprawie odpowiednie petycje i wysłano je z młyna należącego do niejakiego Špindlera. Na adres młyna przychodziły również odpowiedzi wysyłane przez Fundusz Wyznaniowy. Ponadto adres ten wpisano w dokumencie pozwalającym na założenie parafii i wybudowanie kościoła, który powstał w 1793 roku. Od młyna Špindlera powstała wobec tego nazwa miejscowości Szpindlerowy Młyn.

Szpindlerowy Młyn – atrakcje turystyczne

Jeśli interesują cię aktywne wakacje Karkonosze to idealny kierunek zarówno na lato, jak i na zimę. W miejscowości Szpindlerowy Młyn czeka wiele ciekawych atrakcji przeznaczonych dla turystów. Zimą przyjeżdża tutaj wielu narciarzy, do których dyspozycji są zróżnicowane trasy narciarskie, które spełniają wymogi FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej), dlatego możliwe jest tutaj organizowanie zawodów o światowej randze. Latem z kolei popularne są wędrówki po okolicznych górach. Istnieje możliwość jazdy na rowerach i uprawiania sportów wodnych. Znajdująca się niedaleko zapora wodna Labska daje też warunki do wędkowania.

Oczywiście, jeśli bardziej interesują cię wakacje w Szklarskiej Porębie, możesz i tak udać się z tej miejscowości do Szpindlerowego Młyna, aby zobaczyć jego piękne widoki. Zapewniamy dobry nocleg w Szklarskiej Porębie – zapraszamy do rezerwacji!