>

Wokoło Szklarskiej Poręby znajduje się wiele wyjątkowych miejsc, które zachwycają swoim pięknem i tajemniczością. Jednym z nich są Sztolnie Kowary, które od lat wzbudzają duże zainteresowanie – teraz są one dostępne również dla turystów.

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary to miejsce, gdzie wkracza się w podziemny świat legend oraz bogatej historii tego regionu, który już od ponad 700 lat związany jest z poszukiwaniem cennych kruszców oraz ich wydobywaniem. Okolice znane są przede wszystkim ze swoich pokładów rud żelaza, a także rudy uranowej. To właśnie tej rudzie zadedykowano Sztolnie Kowary. Jeżeli więc interesuje cię aktywny wypoczynek, Szklarska Poręba zasługuje na szczególną uwagę.

Jest to jedna z przeszło 20 sztolni w ramach radziecko-polskich zakładów R-1, które zajmowały się poszukiwaniem i wydobywaniem rudy uranowej, która następnie trafiała do ZSRR. Miała być ona wykorzystywana do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Co ciekawe, prowadzona tu wówczas działalność była objęta ścisłą tajemnicą.

Aktualnie działa tutaj ciekawa i bezpieczna trasa turystyczna, która liczy sobie ponad 1,2 kilometra podziemnych chodników, grot oraz komór, gdzie oglądać można eksponaty dotyczące wydobywania tutaj w przeszłości rud uranu, a także skarby Walonów. Sztolnia działa przez cały rok z wyjątkiem świąt. Dla turystów indywidualnych zejścia odbywają się o każdej pełnej godzinie w ramach godzin otwarcia. Czas przejścia to około 1 godzina. Wycieczka odbywa się z przewodnikiem. Warto pamiętać o tym, żeby ciepło się ubrać – w sztolniach panuje wysoka wilgotność i niska temperatura, około 7 stopni Celsjusza.

Gdy zatem interesują cię wyjątkowe wycieczki, Szklarska Poręba oraz jej okolice mają do zaoferowania wiele unikatowych propozycji i tutaj każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego, aby spędzić wolny czas. Nie zapomnij też o tym, aby wybrać dla siebie dobry nocleg w Szklarskiej Porębie – zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty!

Zanim wyruszysz na wycieczkę, pamiętaj jednak, że nawet w najbezpieczniejszym miejscu może spotkać Cię nieszczęśliwy wypadek. Wykup ubezpieczenie turystyczne – na przykład w multiagencji ubezpieczeniowej One Globe Insurance – i podróżuj spokojnie!