>

Jako że Szklarska Poręba zlokalizowana jest od razu przy polsko-czeskiej granicy, nie warto ograniczać się do odwiedzania zakątków jedynie po polskiej stronie. Warto też zobaczyć, co kryje się u naszych sąsiadów. Około godziny jazdy samochodem od Szklarskiej Poręby znajduje się czeskie miasto Vrchlabi. Co warto w nim zwiedzić?

Vrchlabi - czeskie miasto w okolicach Szklarskiej Poręby

Vrchlabi – czeskie miasto w okolicach Szklarskiej Poręby

Malownicze górskie miasteczko Vrchlabi położone jest na wysokości 450 metrów nad poziomem morza. Często określane jest również mianem „Bramy Karkonoszy” ze względu na swoją lokalizację. To spowodowało, że wybiera je też wiele osób preferujących aktywne wakacje Karkonosze zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie są pełne pięknych zakątków.

Vrchlabi – historia miasta

Vrchlabi jest najstarszą miejscowością zlokalizowaną u podnóża Karkonoszy i nad rzeką Łabą. Pierwotnie była to niewielka osada, której początki sięgają XIII wieku. Jej powstanie związane było z odkryciem w tym rejonie rud żelaza, co spowodowało szybki rozwój górnictwa.

W połowie XVI wieku miejscowość otrzymała prawa miejskie dzięki staraniom Krzysztofa z Gendorfu, który w tym czasie rozpoczął tutaj również budowę zamku renesansowego, który dzisiaj jest jednym z głównych zabytków miasta. W kolejnych wiekach miasto rozwijało się pod wpływem swoich zasobów naturalnych i w drugiej połowie XIX wieku zaliczało się do grupy najlepiej rozwiniętych miast położnych w monarchii austro-węgierskiej.

Obecnie Vrchlabi ze względu na swoje piękne położenie stało się ważnym centrum turystycznym w średnich Karkonoszach. Dla turystów przygotowano wiele miejsc noclegowych oraz innych punktów pomagających w przyjemnym wypoczynku.

Zabytki w Vrchlabi

Głównym zabytkiem miasta jest wspomniany już zamek renesansowy. Poza tym warto zobaczyć Stary Ratusz na Placu Pokoju, który został wzniesiony pod koniec XVI wieku, a także Nowy Ratusz z XVIII wieku. Inne warte uwagi zabytki to barokowy klasztor augustianów z niewielkim cmentarzem, gdzie mieści się obecnie Muzeum Karkonoskie, kościół św. Wawrzyńca, domki ze śledziówkami, które położone są przy Placu Pokoju, barokowy most z figurą Jana Nepomucena z XVII wieku.

Jeżeli interesuje cię urlop w Szklarskiej Porębie, Hotel pod Szrenicą zaprasza do wykonania rezerwacji. Razem z nami nocleg w górach będzie jeszcze lepszy!