>

Wakacje Szklarska Poręba, czyli jak spędzić wakacje w górach w sposób aktywny, poznając lokalną historię i niezwykłe zabytki klasy światowej!

Szklarska Poręba przede wszystkim kojarzy się nam z miejscowością turystyczną, która położona jest w Karkonoszach – jeżeli zależy ci na tym, aby spędzić wakacje w górach, przemierzając górskie szlaki, to idealny kierunek. Mnóstwo szlaków turystycznych, ciekawa historia i hotele spa Szklarska Poręba – to wszystko zapewnia idealny wypoczynek.

Wakacje Szklarska Poręba - urlop pełen historii

Wakacje Szklarska Poręba – urlop pełen historii

W wakacje Szklarska Poręba to bardzo dobry wybór. Ma wielowiekową historię. To miejscowość, która została założona na niezwykle ciekawym obszarze, co spowodowało, że jej historia jest również tak różnorodna. Gdy wybierasz się na wakacje w górach, warto poznać również jej przeszłość.

Wakacje Szklarska Poręba: historia naszego miasta

Dzieje Szklarskiej Poręby rozpoczynają się w XIII wieku. Wtedy to książę lwówecki Bernard Zwinny podarował ziemie w okolicach dzisiejszych Cieplic zakonowi Joannitów ze Strzegomia. Zakonnicy przy okazji kupili również tereny, które obejmują dzisiejszy obszar Szklarskiej Poręby. Już wtedy budził on duże zainteresowanie ze względu na wydobywane w tym miejscu kamienie szlachetne oraz złoto. Dziś zainteresowanie budzą muzea Szklarska Poręba oraz hotele spa Szklarska Poręba, takie jak Hotel pod Szrenicą.

Zakon jednak opuścił te tereny po około 10 latach i w XIV wieku stały się one własnością rycerza nazywającego się Gotsche Schoff. Ród Schaffgotschów władał owymi terenami przez kolejne kilkaset lat. Między innymi byli oni właścicielami Zamku Chojnik i innych obiektów znajdujących się w okolicy. Zamek Chojnik koniecznie warto zwiedzić, spędzając wakacje w Szklarskiej Porębie.

Karkonosze w owych czasach często były penetrowane przez poszukiwaczy cennych minerałów. Na tych terenach powstały również pierwsze huty szkła już w XIV wieku, z czym wiązał się również intensywny wyręb lasów. To właśnie od tej działalności wywodzi się nazwa miejscowości – Szklarska Poręba.

Od XIX wieku Szklarska Poręba zaczęła pełnić również rolę miejscowości turystycznej oraz uzdrowiskowej. Na jej popularność w dużej mierze wpłynęła droga z Piechowic przez Przełęcz Szklarską do Harrachova i linia kolejowa z Jeleniej Góry do Tanvaldu. Szklarska Poręba do Polski została włączona po II wojnie światowej, w 1945 roku – początkowo pod nazwą Pisarzewiec. Natomiast obecna nazwa została zatwierdzona w 1946 roku. Dotychczasowi mieszkańcy byli wysiedleni do Niemiec, natomiast na ich miejsce osiedlono ludność polską.

Jeżeli interesuje Cię historia Polski, szlaki turystyczne czy też hotele spa, Szklarska Poręba to idealne miejsce na wakacje w górach. A jeżeli podczas wakacji chciałbyś zarobić na kolejną podróż lub odbyć praktyki i staż w USA, zapraszamy do zapoznania się z ofertą One Globe Work and Travel oraz One Globe Internship!

Nie zapomnijcie więc, że w te wakacje Szklarska Poręba zaprasza nie tylko do wędrowania po górach, ale także poznawania niezwykle ciekawej historii regionu!