>

Wypełnione atrakcjami wakacje Szklarska Poręba? Nie można zapomnieć o spacerze po ruinach Zamku Chojnik.

Wakacje Szklarska Poręba to świetny pomysł. Okolice tej miejscowości posiada wiele wyjątkowych miejsc o historycznej wartości – jednym z nich jest malowniczy Zamek Chojnik, który znajduje się nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Wakacje w Karkonoszach bez zwiedzania zamku będą znacznie uboższe! Gdy już znajdziesz odpowiednie hotele spa Szklarska Poręba, zwiedź ruiny zamku w Chojniku…

Wakacje Szklarska Poręba - zamek w Chojniku

Wakacje Szklarska Poręba – zamek w Chojniku

Zamek Chojnik to unikatowy punkt na mapie Polski – chociaż czasy swojej świetności ma już za sobą, to jednak nadal zachował się w kapitalnym stanie i pobyt w tym miejscu pozwala na przeniesienie się w czasie do okresu późnego średniowiecza, gdy spędzasz wakacje w górach.

Nazwa zamku pochodzi od choiny – iglastych drzew sosnowatych, które rosną w tej okolicy. Zamek wznoszony był w latach pięćdziesiątych XIV wieku – pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi dokładnie z 1364 roku.Przez długi czas należał on do rodziny Schaffgotschów. Niestety, w 1675 roku w trakcie burzy zamek został trafiony piorunem, który wywołał pożar i zamek przez długi czas był niezamieszkały. Stanowił on jednocześnie dużą atrakcję turystyczną, przede wszystkim odwiedzany był przez kuracjuszy z Cieplic. W XIX wieku działał tam punkt wynajmu przewodników i tragarzy, a następnie gospoda i schronisko turystyczne.

To obowiązkowy punkt wycieczki Szklarska Poręba. Jeżeli jednak na nocleg wolisz hotel spa Szklarska Poręba, Hotel pod Szrenicą zaprasza w swoje progi!

Po zakończeniu II wojny światowej zamek został udostępniony turystom i ponownie zaczęło działać tutaj schronisko. Prowadzono jednocześnie prace remontowe. Dzisiaj zamek po licznych renowacjach i rekonstrukcjach stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną. Koniecznie odwiedź zamek, spędzając urlop w Karkonoszach.

Zamek zlokalizowany jest na szycie Chojnik, dlatego też w celu dotarcia do niego warto wyposażyć się w dobre buty trekkingowe, chociaż droga jest łatwa. Otoczony jest fortyfikacjami, posiada cylindryczną wieżę i basztę łupinową – z wieży rozciąga się piękna panorama. Wzdłuż murów znajdują się budynki gospodarcze i mieszkalne. W centrum zamku można podziwiać także pręgierz. Na miejscu można też coś przekąsić, a także w ciągu sezonu skorzystać z różnych atrakcji, na przykład strzelania z kuszy. Jeśli lubisz aktywne wakacje, Szklarska Poręba to idealne miejsce!

Warownia jest położona na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego też przy wejściu konieczne jest również uiszczenie opłaty za wejście do Parku. Planując swoje wycieczki w Szklarskiej Porębie i okolicach, warto również wziąć pod uwagę Zamek Chojnik – to wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia!

Jeżeli jedziesz na wakacje w Szklarskiej Porębie ze Szczecina? Nie lubisz długich i męczących podróży? Dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczenie samochodu w wypożyczalni Fado. A gdy zgłodniejesz po drodze, wstąp do pizzerii Nowa Verona na najlepszą pizzę w Lubinie!