>

Karkonosze kojarzą nam się głównie ze Śnieżką, która jest najwyższym szczytem tych gór. Mało kto jednak zna Wielki Szyszak, który jest czwartym pod względem wysokości wzniesieniem w tym paśmie, a także w całych Sudetach.

Wielki Szyszak

Wielki Szyszak

Wielki Szyszak jest szczytem położonym na granicy polsko-czeskiej, który zlokalizowany jest w zachodniej części Śląskiego Grzbietu – grzbietu górskiego w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy między Przełęczą Szklarską oraz Przełęczą pod Śnieżką. Liczy sobie 1509 metrów nad poziomem morza. Jeżeli więc interesują cię aktywnie spędzone wakacje Szklarska Poręba jest jedną z miejscowości, z których możemy wybrać się na ten szczyt.

Najwyższy granitowy szczyt Karkonoszy

Jest to najwyższy granitowy szczyt Karkonoszy, który jest zbudowany z tak zwanego granitu karkonoskiego. Jest pokryty gołoborzem, czyli rumowiskiem skalnym, które składa się z kamieni grubej frakcji.

Kilka lat po zjednoczeniu niemieckich krajów, co nastąpiło pod koniec XIX wieku, na szczycie ustawiono kamienną piramidę z wyrytą literą „W” wraz z posągiem orła jako pomnik ku czci Wilhelma I – cesarza Niemiec. Dzisiaj na szczycie możemy tylko podziwiać ruiny pomnika.

Wielki Szyszak czy Wielkie Koło?

Po polsku szczyt nazywa się Wielki Szyszak, z kolei w języku czeskim to Vysoké Kolo. Jego dawna polska nazwa to Wielkie Koło. Wielkim Szyszakiem nazywano szczyt sąsiedni, który obecnie określany jest jako Śmielec. Zmiana nazw miała miejsce po zakończeniu II wojny światowej, przy opisywaniu niemieckich map kartograficznych. Nazwy zarówno w języku czeskim, jak i w języku niemieckim pozostały takie same.

Wielki Szyszak – szczyt położony na granicy

Przez wierzchołek Wielkiego Szyszaka przebiega granica polsko-czeska. Jednocześnie jest to także granica administracyjna Piechowic. Po czeskiej stronie z kolei szczyt zaliczany jest do granic miasta Szpindlerowy Młyn, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych i największych ośrodków narciarskich w Czechach.

Szczyt zaliczany jest do terenu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jak można wejść na Wielki Szyszak?

Na wierzchołek Wielkiego Szyszaka nie prowadzi zasadniczo żaden oznakowany szlak turystyczny, niemniej jednak biegnie tam zimowa wersja trasy granią Karkonoszy (trawers północną stroną Wielkiego Szyszaka nie jest dostępny).

Od strony wschodniej na szczyt można wejść po drodze, która została zbudowana z kamiennych płyt. Droga ta była ufundowana w XIX wieku przez ród Schaffgotschów – śląski ród arystokratyczny, do którego należał między innymi Zamek Chojnik.

Jeśli poszukiwany jest hotel Szklarska Poręba ma wiele ofert. Zapraszamy do wybrania naszego hotelu Pod Szrenicą na wyjazd w góry. Życzymy udanego wypoczynku!