>

Okolice Szklarskiej Poręby zachwycają swoimi wyjątkowymi widokami. Na obszarze gminy, w której znajduje się ta malownicza miejscowość, znajduje się również część rezerwatu przyrody Torfowiska Doliny Izery – został on założony specjalnie po to, aby chronić unikatowy kompleks torfowisk wraz z jego różnorodną florą i fauną. Zarezerwuj hotel w Karkonoszach i poznaj uroki tej niezwykłej okolicy.

Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery

Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery

Wycieczka do Szklarskiej Poręby – Torfowiska Doliny Izery

Jeśli decydujemy się na wyjazd w góry, warto odwiedzić rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery, który znajduje się na terenie Hali Izerskiej – można dotrzeć tutaj w około pół godziny piechotą od Chatki Górzystów, schroniska turystycznego, które znajduje się na Hali Izerskiej. Turystyka w Szklarskiej Porębie to wiele atrakcji do odkrycia – tutaj na pewno nie będziesz się nudzić.

Gdy rezerwujemy hotel w Karkonoszach, warto także poznać historię najbardziej znanych miejsc. Rezerwat utworzono w roku 2000, aby chronić roślinność torfowiskową. Zastąpił on znajdujący się na tych terenach rezerwat Torfowisko Izerskie, utworzony w roku 1969 dla ochrony stanowiska brzozy karłowatej – warto wskazać, że jest to tylko jedno z trzech miejsc, gdzie ta roślina występuje na terenie naszego kraju, dlatego koniecznie wycieczki do Szklarskiej Poręby powinny uwzględniać to miejsce. Rezerwat ma powierzchnię 484,73 ha.

Flora i fauna Torfowisk Doliny Izery

Torfowiska znajdujące się na terenie rezerwatu zaliczane są do typu wysokiego i przejściowego. Pochodzą one z okresu sprzed 11 tysięcy lat, dlatego też zaczęły się tutaj rozwijać pod koniec epoki lodowcowej. To wielka atrakcja, dzięki której znakomicie rozwija się turystyka w Szklarskiej Porębie. Zostały one uformowane na skutek bardzo dużych opadów atmosferycznych oraz stagnacji wody, która znalazła się na nieprzepuszczalnym podłożu. Także na ich powstanie miał wpływ wyrąb lasów iglastych, który miał miejsce w XVII wieku. W rezultacie niewielkie torfowiska, które znajdowały się na tym terenie, znacznie powiększyły swój obszar. Dawne lasy z kolei nie odrodziły się. Warto zarezerwować odpowiedni hotel w Karkonoszach i poznać piękno okolicznej przyrody.

Oprócz unikatowej brzozy karłowatej w rezerwacie przyrody, w czasie wycieczki do Szklarskiej Poręby i do Torfowisk Doliny Izery, można zobaczyć również wiele innych wyjątkowych roślin. Na uwagę zasługuje między innymi kosodrzewina – rośnie ona tutaj na najniżej położonym stanowisku, można także spotkać malinę moroszkę, jałowiec halny, rosiczki, wełnianki, mchy torfowce czy też turzyce. A po dniu pełnym atrakcji, warto odpocząć w komfortowym miejscu, jakim jest nasz hotel w Karkonoszach.

Izery Trzech Żywiołów

Model roślinności torfowiskowej, którą można spotkać w rezerwacie, w czasie wakacji w Szklarskiej Porębie, jest dostępny w Ogrodzie Dydaktycznym Izery Trzech Żywiołów w Nadleśnictwie Świeradów w Świeradowie-Zdroju. Znajduje się tutaj specjalne Wirtualne Laboratorium, gdzie można obserwować stan pogody i klimatu, ponadto zamontowano tu teleskop do obserwacji słońca oraz nieba nocnego. Gdy planujesz nocleg w Szklarskiej Porębie, warto także odwiedzić to miejsce. Wybierz idealny hotel w Karkonoszach i korzystaj z górskich atrakcji!