>

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie swoją złowrogą nazwę zdobył z powodu licznych wypadków. Rzeczywiście, to wyjątkowo niebezpieczne miejsce dla kierowców – droga skręca prawie o 180 stopni. To jednak nie znaczy, że nie warto go odwiedzić – panorama widoczna z tego miejsca jest wyjątkowa! Zachęcamy do wybrania się tam pieszo, drogą przez Białe Skały.

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie to zabytkowa droga, wybudowana w latach 30. XX wieku przez władze niemieckie. Znajduje się między Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrojem, na Drodze Sudeckiej. Co ciekawe, pod jezdnią znajdują się tunele, zbudowane w celu… wysadzenia drogi podczas wojny, do którego jednak nie doszło.

Dlaczego warto odwiedzić Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie?

To wyjątkowy punkt widokowy. Możemy z niego zobaczyć panoramę Szklarskiej Poręby oraz Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. W tym celu najlepiej jednak nie stać na drodze – jest to niebezpieczne, a do tego drzewa zasłaniają większość widoku. Lepiej wspiąć się na punkt widokowy na skałkach ponad drogą, aby móc podziwiać wyjątkowe widoki.
Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w, którą również można zwiedzić.

Jak dojść na Zakręt Śmierci?

Polecamy wybrać trasę wiodącą przez Białe Skały i Hutniczą Górkę. Dlaczego warto wybrać akurat tę trasę? Białe Skały, znane też jako Skalne Misy, to kolejne miejsce, z którego możemy podziwiać wspaniałe widoki. Droga wiedzie z początku szlakiem czerwonym, potem czarnym. Można ją pokonać w ok. 2,5 godziny. Wędrując tą trasą, możemy podziwiać widoki na Karkonosze i Góry Izerskie.

Do Zakrętu Śmierci można także dotrzeć ze Szklarskiej Poręby czarnym szlakiem wzdłuż asfaltowej drogi, który wiedzie w kierunku Świeradowa. Szlak ten okrąża Szklarską Porębę. Można też wybrać szlak żółty, który wiedzie ze Szklarskiej Poręby Dolnej, przez Zbójeckie Skały.

Jeżeli zamierzacie wybrać się na Zakręt Śmierci samochodem, nie rozwijajcie dużej prędkości! Droga jest w dobrym stanie, nie ma na niej pęknięć czy dziur, ale pamiętajcie, że Zakręt Śmierci nie został tak nazwany bez powodu.
A może wybierając się na urlop, zostawiacie samochód w domu i ruszacie w podróż autobusem, pociągiem czy samolotem? Najtańsze bilety znajdziecie na stronie biletyszczecin.pl! Skontaktujcie się z konsultantem, który znajdzie i zarezerwuje dla Was bilety znanych przewoźników w najkorzystniejszych cenach.