>

Jeżeli spędzacie dłuższy urlop w Szklarskiej Porębie, warto urozmaicić go, wybierając się na dłuższe i krótsze wycieczki. Na naszym blogu przedstawialiśmy już takie zamki, jak Chojnik, zamek w Rybnicy czy zamek myśliwski Księcia Henryka. Dzisiaj dowiecie się, gdzie znajduje się zamek Grodziec i dlaczego warto się tam udać.

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Gdzie jest zamek Grodziec?

Zamek Grodziec znajduje się około 50 kilometrów od Karkonoszy, warto go jednak zwiedzić. Mieści się we wsi o tej samej nazwie, między Bolesławcem a Złotoryją. Można tam dojechać przez Jelenią Górę. Zamek pochodzi prawdopodobnie z XI wieku, po drodze jednak został kilkukrotnie zniszczony i odbudowany. Miał też wielu właścicieli.

Po dojeździe do tego miasta możemy wybrać trasę przez Lwówek Śląski, Wleń lub Dziwiszów. Ta ostatnia jest najkrótsza, jednak w miejscowości Wleń znajdziemy kolejny zamek, który możemy przy tej okazji zwiedzić. Z kolei trasa przez Lwówek Śląski uważana jest za najbardziej atrakcyjną ze względu na to, że miasteczko to jest zabytkowe, w jego pobliżu mieści się grupa piaskowych formacji skalnych zwana Szwajcarią Lwówecką, a także wieś Pławna, gdzie znajduje się Magiczny Zamek Śląskich Legend.

Co zwiedzić w zamku?

Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu przy kościele u podnóża wzgórza zamkowego. Na przedzamczu znajduje się plac zabaw i drewniane budowle używane podczas inscenizacji. Na dziedzińcu sprzedawane są pamiątki oraz produkty lokalnych wytwórców, a latem płonie ognisko, na którym możecie upiec kiełbasę. W sezonie letnim odbywa się tu też wiele wydarzeń kulturalnych.

Zwiedzić można dziedziniec, ganki strażnicze, wielką salę i komnatę kominkową, kaplicę, salę rycerską i komnaty książęce, w których znajduje się wiele ciekawych eksponatów.

Warto też zwiedzić ogromną, sześciokondygnacyjną basztę, wysoką na 26 metrów.

Jak więc widzicie, zamek Grodziec warto dopisać do listy zabytków w okolicach Szklarskiej Poręby, które warto zwiedzić podczas urlopu. A po powrocie do naszego hotelu nacieszycie się wygodnym noclegiem, smaczną kuchnią i spa.

Jadąc do Szklarskiej Poręby przez Lubin, warto też zatrzymać się w restauracji i pizzerii Nowa Verona, w której możecie zjeść nie tylko smaczną pizzę, ale też wiele innych dań z całego świata!