>

Będąc w Szklarskiej Porębie, warto zrobić sobie wycieczkę na zamek myśliwski Księcia Henryka. Ten mało znany zamek jest wprawdzie w ruinie, jest jednak odbudowywany, a panorama Karkonoszy od Śnieżki aż po Szrenicę, jaka się z niego roztacza, zapiera dech w piersi.

Zamek myśliwski księcia Henryka

Zamek myśliwski księcia Henryka

Zamek myśliwski księcia Henryka a zamek Chojnik

Zamek myśliwski Księcia Henryka na Grodnej powstał… z zazdrości. Uważa się, że Henryk von Reuss zapragnął mieć zamek podobny, a nawet lepszy, niż Schaffgotschowie, do których należał zamek Chojnik. Toteż go zbudowano, a jego ruiny do dziś znajdują się na górze Grodnej. Jest on dość mało znany – prawdopodobnie z powodu swojego położenia w głębi lasu – ale bardzo ciekawy.

Zamek został zbudowany z cegły i kamiennych bloków. Masywny, z okrągłą wieżą, wzorowany był na średniowiecznych zamkach gotyckich. W swej neogotyckiej formie nie tylko był wówczas, czyli w 1806 roku, niezwykle modny, ale też pełnił funkcję schronu myśliwskiego i wieży widokowej.

Jak dojść do zamku?

Można dojść tam od strony Marczyc, niebieskim szlakiem na górę Grodną. Uwaga – napotkacie dwa ostre podejścia! Lepiej też nie wybierajcie się tam samochodem – w okolicy bardzo trudno o dobre miejsce na parking.

Do zamku można się również dostać żółtym szlakiem ze Staniszowa. Z tamtej strony podejście jest łatwiejsze, Staniszów znajduje się jednak dalej od Szklarskiej Poręby, więc wybór tej trasy wymaga pewnego nadłożenia drogi.
Zamek warto zwiedzić nie tylko ze względu na jego malownicze położenie i panoramiczny widok. Często odbywają się tam imprezy okolicznościowe i warsztaty rękodzieła, organizowane przez Fundację Zamek Księcia Henryka. Co więcej, środki z biletów wstępu – jest to koszt 3 do 5 zł – przeznaczone są na odbudowę zamku. Odwiedzając to miejsce, przyczyniacie się więc do poprawienia jego stanu.

Zachęcamy do takiej wycieczki podczas urlopu w Szklarskiej Porębie. A po wyprawie będziecie się mogli odprężyć w naszym wygodnym hotelu!

A może nie zamierzacie wyjeżdżać na urlop samochodem, lecz autobusem, pociągiem czy samolotem? Jeżeli tak, wejdźcie na stronę biletyszczecin.pl i skontaktujcie się z konsultantem, który znajdzie i zarezerwuje dla Was najtańsze bilety znanych przewoźników!