>

Na Dolnym Śląsku znajduje się bez liku wyjątkowych zabytków. Wiele z nich to zamki i pałace, które budowane były w okresie średniowiecznym. Jednym z nich jest Zamek w Rybnicy, który położony jest niedaleko Szklarskiej Poręby.

Zamek w Rybnicy

Zamek w Rybnicy

Zamek w Rybnicy  – gdzie jest i dlaczego warto go odwiedzić?

Zlokalizowany jest na zalesionym skalistym wzgórzu, przy drodze do Starej Kamienicy, w kierunku zachodnim od Jeleniej Góry. Niestety, obecnie jest w stanie ruiny, ale nadal zachwyca swoim niesamowitym wyglądem. Dlatego wtedy, gdy wybieramy wakacje w Karkonoszach, warto także wziąć go pod uwagę.

Historia zamku w Rybnicy

Zamek w Rybnicy w źródłach określany był jako „Laudis Palatium”, a potem jako „Läusepeltz”. Prawdopodobnie był macierzystą siedzibą śląskiego rodu von Reibnitz. Szacuje się, że został on wzniesiony w XIII wieku. Aż do połowy XVIII wieku na jednej z jego ścian znajdowała się data „1243”, co może rzeczywiście świadczyć o okresie powstania budowli. Niekiedy powstanie zamku w Rybnicy przypisywane jest też królowi czeskiemu Karolowi IV. Pierwsze źródła pisane wskazują na przebywanie tego właśnie króla w zamku w połowie XIV wieku. Dzisiaj jednak badacze skłaniają się do tezy, że zamek należał do rycerza Mikołaja z Rybnicy.

Niestety, w XV wieku zamek w Rybnicy został zniszczony. Odbudowa odbywała się w wiekach XVI i XVII – został on wtedy również przebudowany. Od XVIII wieku zaczął jednak coraz bardziej niszczeć. Wprawdzie przeprowadzano w nim remonty, ale w XIX został opuszczony i popadł w ruinę.

Zamek w Rybnicy obecnie

Aktualnie z zamku pozostała dość dobrze zachowana ściana z otworami okiennymi, a także zasypane piwnice. Turyści mogą dostrzec też charakterystyczne detale architektoniczne. Chociaż nie jest to tak spektakularna budowla jak inne zamki znajdujące się w okolicy, na przykład Zamek Chojnik, to jednak miłośnicy historii powinni go odwiedzić.

Jeśli Wasz cel to tani nocleg w Szklarskiej Porębie, zapraszamy serdecznie do hotelu Pod Szrenicą. Nasz hotel w Szklarskiej Porębie zapewnia komfortowy nocleg dla każdego gościa. Wykonaj rezerwację już teraz!