>

Łaba to rzeka płynąca w Czechach i w Niemczech, która liczy sobie dokładnie 1165 kilometrów długości. Źródło Łaby znajduje się niedaleko Szklarskiej Poręby. Warto je zobaczyć podczas swojego wypoczynku w Karkonoszach!

Źródło Łaby

Źródło Łaby

Karkonosze to wyjątkowe góry, które zachwycają swoimi nieprzeciętnymi widokami. Jeżeli również planujesz wyjazd w góry, Karkonosze nigdy cię nie zawiodą. To właśnie tu na turystów czekają długie i ciekawe trasy wiodące nie tylko po polskiej, ale również po czeskiej stronie.

Jedną z interesujących atrakcji Karkonoszy jest źródło ŁabyPramen Labe, które znajduje się po czeskiej stronie, na terenie gminy Szpindlerowy Młyn.

Źródło Łaby – tam, gdzie Łaba zaczyna swoją podróż

Swoją podróż do Morza Północnego Łaba zaczyna na Labskiej Louce, czyli na Łabskiej Łące. Łąka ta znajduje się na Łabskiej Polanie, która rozpościera się tuż przy granicy z Polską, dlatego możemy do niej łatwo dotrzeć podczas swoich podróży po Karkonoszach.

Symboliczne źródło Łaby zostało specjalnie ogrodzone i ujęte w cembrowinę. Prawdziwe źródło znajduje się nieco wyżej. Okolicę pokryto brukiem i ustawiono także ławeczki, dlatego możemy wypocząć wtedy po swojej wędrówce. Możemy też zobaczyć murek z kolorowymi herbami 26 ważniejszych miast, które znajdują się na trasie Łaby.

Łabska Łąka – malownicza enklawa pośród gór

Łabska Łąka jest położona dokładnie w północno-zachodniej części Karkonoszy, na południowy zachód od Szrenicy, między Śląskim Grzbietem od północy a Czeskim Grzbietem od południa. Znajduje się po czeskiej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Większość łąki porośnięta jest niską trawą, kosodrzewiną oraz kocanką. Jej część zajmują również wysokie torfowiska, gdzie znajduje się wiele cennych przyrodniczo gatunków roślin. To powodowało, że łąka została włączona w strefę narodowego rezerwatu przyrody.

Na Łabskiej Łące krzyżują się również drogi i kilka szlaków turystycznych – możemy zobaczyć tam charakterystyczny słup z tabliczkami informatycznymi. Na południowo-wschodnim skraju łąki znajduje się górskie schronisko Labská Bouda.

Gdy potrzebny jest tani nocleg w Szklarskiej Porębie, zapraszamy do naszego hotelu Pod Szrenicą. Zapewniamy wygodę, spokój oraz pyszne posiłki. Szklarska Poręba zaprasza!